10 kwietnia 2022 – krajowa wystawa psów w Branicach
sędzia BOB + BOG: M. P. Bocianowski

Debiutująca w klasie pośredniej 15 – miesięczna X-MAS BLESSING Tamaam „Diana” odniosła wspaniały sukces, sięgając po swoje pierwsze CWC, Zwycięstwo Rasy (BOB) oraz BEST OF GROUP!

Gratulujemy najserdeczniej Marzence, Agnieszce i Eugeniuszowi, hod. Elater Polonica.


9 kwietnia 2022 krajowa wystawa psów w Branicach i udany występ „Romanka” aka RIDE THE WIND Tamaam, który wraz ze swa ukochaną pańcią Kingą wybiegał lokatę 1 i CWC w klasie otwartej – gratulacje, kochani!


1 kwietnia 2022 – Victory Show w Nitrze (Słowacja)

C.I.E., Ch. GINGER TRUFFLE Tamaam „Max” – dosk.1, Victory Veteran Winner & BOG Veteran.
Wielkie gratulacje, Ivana i „Max”!


2 kwietnia 2022 – pierwsza wystawa ZILLION STARS ABOVE Tamaam „Zoe” w Kajaani (Finlandia) – wybitnie obiecująca oraz Best Puppy. Gratulacje Tuija i Zoe!


19 marca 2022 – słowacka Wystawa Specjalistyczna
sędziowie: BOB – Mrs. Linda Voláriková, BIS klasy honorowej – Mr. Mauro Mostura

„Harry” MR.HOLMES Tamaam BEST IN SHOW klasy honorowej
„Nikky” U GOT THE LOOK TamaamJubilee Specialty Winner & BOS.

20 marca 2022 – wystawa klubowa
sędzia BOB – Mr. Mauro Mostura
Zgłoszony tylko „Nikky” U GOT THE LOOK Tamaam – dosk.1 i CAC w klasie otwartej.

Wielkie brawa, Adriana i chłopcy! 😉


Niezależnie od Crufta i pięknych sukcesów Tamaamkowych dzieci, w minionym miesiącu naszło mnie kilka kynologicznych refleksji…. Dwadzieścia lat współistnienia z psami nauczyło mnie bowiem wiele – wbrew pozorom – nie tylko o psach 😉

  1. Fakt, że ktoś posiada tzw. dobre psy nie oznacza, że jest dobrym człowiekiem. Dobre psy nie tworzą dobrych ludzi.
    Często jest wprost przeciwnie. Rozbuchane, dokarmione i wygłaskane własne ego działa w zakresie najniższych wibracji.
  2. Czasem wygrywają psy. Czasem – ludzie. Dobrego psa nie tworzą tytuły. Dziesiątki wygranych – dzięki twarzy handlera – grup i BISów nie przekształcają przeciętnego psa w wybitnego przedstawiciela rasy. Wciąż pozostaje on zaledwie przeciętny. Wciąż może pozostawiać przeciętne potomstwo.
  3. Fakt, że ktoś jest dla Ciebie miły nie oznacza, że jest Twoim przyjacielem. Niekiedy usiłuje po prostu skorzystać z Twojej pracy i przekuć ją na swój użytek.
  4. Należy wierzyć przeczuciom. Jeśli nie przekonuje Cię dany miot – po prostu z niego zrezygnuj.
  5. Skojarzenie dwóch championów nie prowadzi automatycznie do wyhodowania miotu championów. I odwrotnie – często najlepszymi sukami hodowlanymi są te, które były w życiu na kilku wystawach.
  6. Powiadają, że hodowla to sztuka kompromisu. Nie mogę się z tym zgodzić. Źle pojęty kompromis prowadzi do usprawiedliwiania użycia zwierząt przeciętnych lub – nie daj Boże – chorych czy obciążonych problemami zdrowotnymi. Po kompromisy warto sięgać jedynie w przypadku zwierząt wybitnych i jedynie wówczas, gdy sami podejmujemy ryzyko, decydując się zostawić z danego skojarzenia potomstwo.
  7. Hodowanie jest otwieraniem bombonierki z czekoladkami w różnych smakach. W jednym pudełku możemy natrafić na smak malinowy oraz sąsiadujący z nim magiczny smak wymiocin (porównanie zapożyczone z serii książek o Harrym Potterze).
  8. Hodowanie to szkoła życia – nikt nie nauczył mnie tylu prawd o ludziach, ile poznałam dzięki moim psom.