Tamaam angielski springer spaniel

Tamaam team

Tamaam team

Tamaam angielski springer spaniel

Tamaam team

 

My, czyli:
Agnieszka, Grzegorz, Ignaś i Ida Kulkowie
oraz
springer spaniele angielskie – trwająca od lat wielka fascynacja. Miłość, pasja, panaceum na stresy dnia codziennego i zawodowe boje.
Oboje ukończyliśmy magisterskie studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim. Grzegorz jest również doktorem habilitowanym nauk humanistycznych w zakresie historii i nauczycielem akademickim.

Hodowla TAMAAM została zarejestrowana w FCI 15 października 2003r.
Ja, Agnieszka, od ponad 16 lat biegam po ringach, wystawiam, strzygę, karmię, pielęgnuję, planuję. Jestem astystentem kynologicznym Grupy VIII FCI.
Grzegorz - od ponad 16 lat nosi wystawowe sprzęty, bezpiecznie doprowadza springerowóz na miejsce, sprząta szczeniaczkowe (k)upominki, wspiera, łagodzi emocje i ze stoickim spokojem znosi regularną zamianę romantyczncyh weekendów we dwoje na sobotnio - niedzielne wstawanie o nieprzyzwoitych godzinach i szalone ekspedycje wystawowe.
Hodowla to nasz styl życia. To nasze trzecie dziecko, równie (jeśli nie bardziej) wymagające jak pozostała, humanoidalna dwójka :)
Dziś jesteśmy o wszystkie te lata mądrzejsi, spokojniejsi, bardziej świadomi realiów. Wśród zawiłych kynologicznych meandrów odnaleźliśmy własną drogę.
Mamy nadzieję dzielić swą przyszłość z przedstawicielami ukochanej przez nas rasy, odchować prawidłowe eksterierowo, obdarzone zdrowiem fizycznym i psychicznym szczenięta oraz doczekać czasów, gdy springery w Polsce zjednają sobie sympatię szerszego kręgu odbiorców, kontynuując w ten sposób proces toczący się do dawna za granicą.

Wraz z upływem czasu Tamaakowa strona internetowa przybrała formę swoistego "mini - serwisu". Stało się tak przede wszystkim ze względu na smutny brak w polskiej literaturze kynologicznej rzetelnych, merytorycznych publikacj poświęconych angielskim springer spanielom. Stopniowe rozbudowywanie strony i stałe poszerzanie jej treści jest odpowiedzią na często sygnalizowane nam zapotrzebowanie dotyczące tego typu syntetycznych opracowań, które poruszałyby ważne kwestie nurtujące miłośników rasy i opiekunów jej czterołapnych przedstawicieli.

Aktualnie tamaamkowe springery mieszkają w różnych zakątkach świata, wypełniając swoje obowiązki jako psy rodzinne, towarzyszące i wystawowe, jako psi sportowcy – biegąjący w agility i biorący udział w konkursach posłuszeństwa, a także jako psy pracujące – w  myśliwstwie i dogoterapii. Nierzadko z sukcesem łączą zadania wywodzące się ze wszystkich tych dziedzin, co doskonale potwierdza tezę o springerowej „wielofunkcyjności”. Niewątpliwie są to wszechstronne psy do zadań specjalnych :-)

W ciągu kilkunastu lat istnienia hodowli TAMAAM spośród stosunkowo niewielu odchowanych miotów (10 w latach 2003 - 2015), ponad 30 tamaamkowych piegusów uzyskało tytuły Championów - m.in. Austrii, Bułgarii, Czarnogóry, Czech, Chorwacji, Finlandii, Francji, Macedonii, Polski, Rumunii, Serbii, Słowacji i Szwecji. Wyhodowaliśmy również jedenaście Interchampionów/ Międzynarodowych Championów Wystawowych.
Jednym z ważniejszych momentów naszej pracy hodowlanej pozostaje przyznanie w 2014 roku tytułu Championa Wielkiej Brytanii psu urodzonemu w naszej hodowli - jako pierwszemu (i dotychczas jedynemu) springer springerowi angielskiemu w historii rasy w Polsce (oraz jednemu z niewielu importowanych do Anglii z "Kontynentu").  Za to osiągnięcie wyróżnieni zostaliśmy Dyplomem Hodowcy przyznanym przez Angielski Kennel Club.

 

Dyplom

 

Pisząc o naszych długouchych przyjaciołach nie używamy wielkich, pretensjonalnych słów. Jak bardzo są „piękni, wybitni, niezwykle utytułowani”... Są po prostu... NASI i dla nas – wyjątkowi.
O ich eksterierze niech bezstronnie świadczą tytuły i osiągnięcia wystawowe, o ich psychice – certyfikaty pracy, zaś o ich wartości hodowlanej – sukcesy i  tytuły tamaamkowych dzieci. 
To kwestia dla nas najistotniejsza i jedyna naprawdę warta zachodu.

Hodowlę prowadzimy hobbistycznie, bez klatek i kojców. Hodujemy ku radości dobrych ludzi i swojej.
Psy są pełnoprawnymi członkami rodziny, mieszkają w domu i spędzają z nami każdy dzień.
Są  naszymi przyjaciółmi i niezastąpionymi towarzyszami zabaw Ignasia i Idy, którzy współistnieją z nimi właściwie od chwili narodzin, dorastając wśród rozmerdanych ogonów i roześmianych piegowatych fafli, ucząc się szacunku i mądrej miłości do „braci mniejszych”. Ich dzieciństwo staje się przez to w wielu wymiarach pełniejsze, a w nas pozostaje niezmienny podziw i wdzięczność wobec tych cierpliwych długouchych nauczycieli.

Szczenięta w naszej hodowli przychodzą na świat rzadko i tylko z bardzo starannie dobranych skojarzeń.
Są one wyłącznie szczeniętami RODOWODOWYMI.

* nasze rekomendacje

**********

Niestety coraz częściej zdarza się nam napotykać na rozmaitych rodzimych stronach hodowlanych teksty oraz rozwiązania merytoryczne i graficzne "zapożyczone" z tamaamkowej witryny, poddane interesującym "upiększającym" przeróbkom, nanoszonym z grafomańskim wprost rozmachem. Przy starannie zmienionym szyku zdań i zamianie słów, pozostaje układ rozdziałów, stron, akapitów oraz - oczywiście - zbieżność informacji. 
Nie mamy na ten proceder większego wpływu; pozostaje nam jedynie współczucie wobec braku samodzielnej inwencji oraz satysfakcja z trafności sformułowań i poczytności naszych słów.

 

Tamaam angielski springer spaniel

Tamaam team

Tamaam angielski springer spaniel

Od czasu do czasu ludzie mówią nam: "rozchmurzcie się, to tylko pies".
Albo: "to wielka suma pieniędzy za tylko psa".
Nie rozumieją pokonanych odległości, poświęconego czasu, pochłoniętych przez "tylko psa" kosztów.

Wiele momentów naszej największej dumy związanych było z "tylko psem".
Minęło wiele godzin, podczas których towarzyszył nam nasz "tylko pies" i ani przez chwilę nie czuliśmy się lekceważeni.

Wiele momentów najgłębszego smutku związanych było z "tylko psem",
a w tych ciemnych dniach łagodny dotyk "tylko psa" przynosił pocieszenie i dawał nadzieję na ich pokonanie.

Ktoś, kto uważa, że to "tylko pies" - prawdopodobnie doskonale zrozumie frazę "tylko przyjaciel", "tylko wschód słońca", "tylko obietnica".

Ten "tylko pies" wnosi w nasze życie samą istotę przyjaźni, zaufania i czystej, niepohamowanej radości.
Ten "tylko pies" wydobywa współczucie i cierpliwość, które pomagają nam stać się lepszymi ludźmi.

Przez tego "tylko psa" wstajemy rano, idziemy na spacer i jasno spoglądamy w przyszłość.

Dla nas i dla osób nam podobnych to nie jest "tylko pies", ale ucieleśnienie wszystkich nadziei i marzeń.
Odnalezionych wspomnień. Czystej radości chwili.

Ten "tylko pies" wydobywa to, co w nas dobre, odrywa nasze myśli od nas samych i od codziennych zmartwień.

Wierzymy, że ci sceptycy kiedyś pojmą, że to nie "tylko pies", ale istota, która dopełnia nasze człowieczeństwo i sprawia, że nie pozostajemy "tylko ludźmi".

Zatem następnym razem, gdy usłyszysz formułkę o "tylko psie" - uśmiechnij się i pamiętaj, że to "tylko brak zrozumienia".
[Caroline Robinson; przekład z języka angielskiego: Agnieszka Banaszak - Kulka]

Tamaam angielski springer spaniel

Tamaam angielski springer spaniel

Tamaam angielski springer spaniel

Tamaam home

Nasz kawałek nieba...

Tamaam home

Tamaam english springer spaniel

Tamaam angielski springer spaniel

Tamaam angielski springer spaniel

Od 2015 roku pod Tamaamkowym dachem mieszkają także gryfoniki - wielkie duchy w małych ciałkach.
Rasa, która oczarowała nas niemal na równi ze springerami i która wkradła się do naszych piegowatych serc na tyle, że (z pewną nieśmiałością) zdecydowaliśmy się rozpocząć nowy rozdział Tamaamkowej historii.
Serdecznie zapraszamy do odwiedzin naszej gryfonikowej strony:
www.tamaam.com.pl

Tamaam gryfoniki

Tamaam gryfoniki

Russisch Geist Undercover

Tamaam angielski springer spaniel

 

Strona Główna | Kontakt | aktualne | Angielski Springer Spaniel  

Wszelkie prawa zastrzeżone tamaam.pl   Projekt i wykonanie: Projektowanie.wroclaw.pl